Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24392)

Богати и славни без училишна диплома

Голем број статистики велат дека имате многу поголеми шанси да напредувате во животот доколку сте образовани. Но за некои од успешните и богати личности...

Летиција Каста снима филм во Македонија

Познатата француска глумица и манекенка Летиција Каста од денеска до 24 август ќе снима филм во околината на Битола. Станува збор за долгометражниот „Зад...

Пронајдено необјавено сценарио за филм, напишано од Кјубрик

Сценарио напишано од Стенли Кјубрик и неговиот соработник Калдер Вилингам во 1956 година, под наслов „Пламена тајна“ (Burning Secret), е пронајдено сосема случајно од...

Мјузиклот „Брилијантин“ слави 40 години популарност

Минаа 40 години откако Оливија Њутн Џон и Џон Траволта ги освоија младите од целиот свет, со мјузиклот „Брилијантин“, кој несомнено стана холивудски класик. -...

Професорот Балтазар наполни 50 години

Со својата мудрост, несебичност и подготвеност да им помогне на сите, професорот Балтазар освои многу срца Професорот Балтазар, омилениот лик од истоимениот хрватски цртан филм,...

„Чифте-амам“ ќе се обновува два месеци

Споменикот на културата во Старата скопска чаршија, кој се користи како галерија, е затворен за посета „Чифте-амам“, еден од четирите објекти на Националната галерија на...

Филозофијата во Латинска Америка е на улиците

Никогаш борбата на автохтоните народи за свои јазици, за право на образование, не била пожива и посилна Кубанскиот филозоф е светски познат по своите студии...

Објавен „Речник на хомонимите помеѓу македонскиот и турскиот јазик“

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ ја објави лексикографската публикација „Речник на хомонимите помеѓу македонскиот и турскиот јазик“ од Филиз Мехметоглу од Истанбул, Турција....

Се снима „Вера“ на Верица Недеска

Вчера во Скопје, во хотелот „Водно“, започна снимањето на краткометражниот игран филм „Вера“, чиј сценарист и режисер е актерката Верица Недеска. Филмот е копродукција...

Русија со критики до Атина

Одлуката на Грција да исфрли двајца руски дипломати поради мешање во внатрешните работи сѐ уште предизвикува реакции од Русија. Москва ја обвинува Атина за...