Ознака: Дамјан Манчевски

Манчевски го претстави новиот систем за размена на документи по електронски...

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешната прес- конференција го претстави новиот Националниот систем за управување со документи- ДМС. Станува збор...

Манчевски: Подготвена е платформата за онлајн настава

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, денеска беше дел од неформалната средба со меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски. Средбата беше во организација на Институт...

Манчевски негативен на првиот тест за ковид-19

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски е негативен на коронавирус по направениот прв тест, како што објави тој на неговата фејсбук-страница. Манчевски...

Манчевски во изолација, заменик-министерот на МИОА е позитивен на ковид-19

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски преку својот фејсбук-профил информираше дека поради позитивниот тест за ковид-19 на заменик-министерот Александар Бајдевски и неговиот...

Вработените во јавниот сектор можат анонимно да пријават притисоци за време...

Јавниот сектор не смее да работи во служба на некој друг, заробената држава е минато, рече министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. Со...

Манчевски: Промовираме нов принцип и култура на работа во јавната администрација

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска го промовираше новиот изглед и начин на работа на салата „Една точка за услуги“, во...

Апликацијата „Стоп корона“ достапна за сите за спречување на вирусот

Апликацијата „Стоп корона“ е веќе ставена во употреба и достапна за користење. Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, вели дека претставува надополнување...

Манчевски: Намалување на администрацијата за 20 отсто и укинување на патните...

Ред, правда и дисциплина во сите институции во новиот мандат, намалување на администрацијата за 20 осто, како и укинување на патните трошоци за пратениците,...

Манчевски: На граѓаните ќе им се издаваат документи по електронски пат

За да се намали фреквенцијата и редовите на чекање, особено за документите кои најчесто им се потребни на граѓаните, овозможивме најчесто бараните документи како...

Во Битола се одржа петтата јавна трибина за дигитализацијата

Петтата по ред јавна трибина посветена на дигитализацијата денеска се одржа во Битола. На трибината говореа министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски...