Ознака: Г-20

На средбата на Г-20 во Рио де Жанеиро, Бразил побара реформи...

Министерот за надворешни работи Бразил Мауро Виеира повика на реформи на Организацијата на Обединетите нации и другите мултилатерални институции, критикувајќи ја нивната неспособност да...

Белата куќа сака да го внесе Зеленски на самитот на Г-20,...

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека не ја исклучува можноста за средба со рускиот колега Владимир Путин за време на самитот на Г-20,...

САД нема да учествуваат на состаноците на Г-20 доколку присуствува Русија

Американската министерка за финансии Џенет Јелен изјави денеска дека САД нема да учествуваат на состаноците на Групата 20 (Г-20), која ја сочинуваат економски најразвиените...

Трамп среде Г-20 самитот отиде да игра голф

Американскиот претседател, Доналд Трамп, отиде да игра голф по краткото обраќање преку видео врска на самитот Г-20, чиј домаќин беше Саудиска Арабија, но се...

Земјите од Г-20 ќе вложат 5.000 милијарди долари за спас на...

Земјите од Г-20 решија за спас на глобалната економија од пандемијата на коронавирусот да инвестираат 5.000 милијарди долари. Веста беше објавена по одржаната видео-конференција. -...

Лидерите на Г20: Да сузбие нееднаквоста, да се поддржат малите претпријатија

Лидерите на земјите членки на Г-20 ја потврдија синоќа, во завршната декларација од заклучоците од Самитот во Буенос Аирес, нивната посветеност во борбата против...

Земјите на Г-20 се согласија на реформи на СТО

Земјите-членки на Г-20 се согласија да се посветат на реформи на Светската трговска организација (СТО), изјавија неименувани европски претставници. Претходно портпаролот на организаторот на Самитот...