Ознака: гранслем-турнир

Ѓоковиќ со нови рекорди стигна до полуфиналето

ТЕНИС - ГРАНСЛЕМ-ТУРНИР САД ОПЕН Ѓоковиќ, кој е рекордер со 23 гранслем-титули, ја забележа 250-та победа на гранслем-турнирите против првите десет играчи, четврта година има...

САД опен е најбучниот гранслем-турнир, благодарение на авионите, возовите, музиката и...

ТЕНИС Најголемиот стадион во нашиот спорт, најгласниот стадион во нашиот спорт. Тоа е големината. Тоа е ехото поради конструкцијата на покривот. Сѐ е комбинирано, рече...

Ѓоковиќ игра за нови рекорди

ДЕНЕСКА ПОЧНУВА 136-ТО ИЗДАНИЕ НА ВИМБЛДОН, НАЈСТАРИОТ ТЕНИСКИ ГРАНСЛЕМ-ТУРНИР Ѓоковиќ го освои својот 23-ти гранслем-трофеј во јуни на Ролан Гарос, израмнувајќи се со С. Вилијамс,...

Како мечот Алкараз – Ѓоковиќ може да одлучи за светскиот број...

ТЕНИС Привлечниот полуфинален дуел на годинашниот тениски гранслем-турнир Ролан Гарос во Париз, помеѓу Карлос Алкараз и Новак Ѓоковиќ, ќе има и повеќе значење од пласман...

Многу кандидати за трофеите на Ролан Гарос

Првиот и третиот носител, Алкараз и Ѓоковиќ, може да се сретнат во полуфиналето, во другата половина на ждрепката е вториот носител Медведев, а други...

Ѓоковиќ се надева на промена што ќе му овозможи да игра...

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ проговори за неможноста да учествува на мастерс-турнирите во Индијан Велс и Мајами, откако на освојувачот на 22 гранслем-трофеи му беше...

САД опен ќе добие сосема нови шампиони

ТЕНИС - ГРАНСЛЕМ-ТУРНИР ВО ЊУЈОРК Шпанецот Рафаел Надал го претрпе првиот пораз на гранслем-турнирот САД опен во Њујорк во претходните шест години, во осминафиналето, од...

Првпат ќе се игра 14 дена, има рекорден награден фонд, Централниот...

ТЕНИС - НА ГОДИНАШНИОТ ГРАНСЛЕМ-ТУРНИР ВО ВИМБЛДОН Годинава наградниот фонд е зголемен за 15,2 отсто и ќе изнесува 40,35 милиони фунти На годинашниот, 135-ти тениски гранслем-турнир...

САД опен заврши за 22 носители, тинејџерот Свајда направи изненадување

ТЕНИС По четири натпреварувачки дена на Отвореното тениско првенство во Њујорк, годинашниот гранслем-турнир САД опен заврши за 15 носители и седум носителки. Кај мажите на турнирот...

Вимблдон без Осака, Надал и Гофин

TЕНИС Јапонката Наоми Осака нема да игра на претстојниот тениски гранслем-турнир Вимблдон, но планира да биде подготвена за учество на Летните олимписки игри (ЛОИ) во...