Ознака: горила

Најстарата горила во светот го прослави својот 65-ти роденден

Празнична торта со ориз и зеленчук, специјална овошна декорација, многу убави желби - така изгледаше 65-от роденден на Фату, најстарата женка горила што живее...

Почина Ози, најстариот машки горила во светот

Најстариот машки горила на светот, еден од најстарите три живи горили, почина во зоолошката градина во Атланта. Ози почина на 62-годишна возраст, тежеше 156...

Чилеанска зоолошка почна со вакцинирање на загрозените видови животни

Бенгалскиот тигар Чарли и борнеанскиот орангутан Сандаи, се првите животни кои примија вакцина против коронавирус во Зоолошката градина во Сантјаго, Чиле. Чарли, Сандаи и уште...

Шер се зазема и за горилата од трговскиот центар откако го...

По успешната кампања за ослободување на слонот Каван, познат како најосамениот слон на планетата, американската пејачка Шер се впушти во нов поход, овојпат да...

Загрозените африкански планински горили се под ризик од ковид-19?

Надлежните лица предупредуваат дека и африканските планински горили се под ризик од коронавирусот, како што заразата се шири низ светот, пренесува магазинот „Тајм“. Националниот парк...