Ознака: Горан Манчевски

Спортско сонување

Играта помеѓу спортските Давид и Голијат секогаш привлекува внимание и патем раскажува приказна за тоа како можат малите да ги победат големите, но сега...

Успехот не е конечен, неуспехот не е фатален

Сите спортски успеси се должат на секојдневна макотрпна работа, со долгорочни цели и стратегија. Во ракометот во Македонија одамна младите се на првото место,...

Еден ден повеќе

Откако се составени листите со најдобрите во спортот за минатите 12 месеци, сега веќе е поважно што ќе се направи идната година. За сите...

Репрезентативен раст

Резултатите на повеќето од овие репрезентации се и показател дека за постојани спортски успеси се важни работата со младите спортисти, но и нивните резултати...

ВАР прележува детски болести

Системот досега предизвика многу коментари, но сите главно се согласуваат со тоа дека тој е потребен и дека треба да се подобрува неговата примена....

Нов одбојкарски скок

Овој скапоцен камен во македонскиот спорт одново сјае, но сега е потребно полека да почне да се надградува во центрите, клубовите, училиштата... Квалитетниот настап...

База

Како да се стигне на ракометното ниво и во другите спортови, а и ракометот да го задржи тој степен на успешност? Секако, развојот на...

Младост

Холандскиот Ајакс сезонава во фудбалската ЛШ не престанува да импресионира. Ако се погледнат само резултатите, тие не отстапуваат од историјата на овој клуб. Но...

Фудбалот тргна

По сѐ, Македонија останува на одличен пат кон ЕП 2020, не само поради бодовите или според пласманот во полуфиналето во Лигата на нациите, туку,...

Цикличност

Променливоста на успесите не е само кај сениорите туку и кај младите категории, но токму тие во два наврата беа своевидна лакмус-хартија и најава...