Ознака: викенд

Дури и растенијата во Европа го сакаат викендот

За време на студијата што траеше од 2018 до 2021 година, научниците од институтот за наука „Карнеги“ во Калифорнија, предводени од Лијин Хе, забележаа...

ФОТОВЕСТ: Не стивнува метежот пред пунктот за лични документи

Редици граѓани и викендов чекаат пред пунктот на МВР за промена на лични документи без претходно закажување, во рамки на полициската станица Пролет во...

Дали и во Грција се паркиравте на плажа?

Освен што законски е забрането да се паркираат возила на зелени површини, забрането е и да се палат огнови на отворено, исто како што...

Политички турбулентен викенд

Викендов зад нас бележиме особено богата активност на политичките партии, што дојде по најавата на премиерот Зоран Заев за оставка. Како ретко кога досега...

Во дерби-дуелите на најтрофејните без победа за домашните

Во „Ел класико“, Реал Мадрид, во меч проследен во над 180 земји од повеќе од 650 милиони луѓе, ја совлада Барселона со 2-1, Ливерпул...

Поради големиот број лични документи, шалтерите на МВР ќе работат и...

Поради зголемен интерес за издавање на готовите лични документи, Одделението за управни работи Скопје, ќе работи и за време на претстојниот викенд (24/25 јули),...

Драматични монолози на власта и на опозицијата на темата широка коалиција

Интересен викенд на домашната политичка сцена Македонската политичка сцена изминативе неколку дена беше интересна бидејќи политичките партии, и од опозицијата и од власта, дискутираа за...

Рестриктивните мерки во Италија остануваат во сила за време на викенд

Италијанската влада донесе одлука да останат рестриктивните мерки во текот на викендот за да се спречи ширењето на коронавирусот, но ограничувањата ќе бидат намалени...

Викендов сончево време, од понеделник дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, на места повремено засилен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе...

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој корисник на апликацијата „Мој...