Ознака: биткоин

Одлуката на британскиот финансиски регулатор го вивна биткоинот на историско највисоко...

Цените на биткоинот денеска се искачија на ново историски највисоко ниво преминувајќи ја границата од 72.200 долари, откако британскиот финансиски регулатор соопшти дека ќе...

Биткоинот со најголема вредност во последните две години – 56.000 долари

Биткоинот, најголемата светска криптовалута по пазарна капитализација, денеска достигна највисоко ниво во последните две години од 56.000 долари, и на тој начин го покрена...

Биткоин е во подем наспроти негативното расположение на криптопазарот

Биткоинот повторно го засили темпото, надминувајќи ја границата од 20.000 долари за првпат од ноември. Најпопуларната и најголема криптовалута во светот по пазарна капитализација...

Рецесијата и потресите тешко го погодија криптопазарот, во 2023 треба да...

Криптопазарот не остана имун на рецесијата што го зафати светот во изминатата година, со што во 2023 не е веројатно придвижување нагоре. Прво ќе...

Биткоинот падна под 17.000 долари, најниско од 2020 година

Цената на криптовалутата Биткоин падна на најниско ниво во последните две години по извештаите за проблеми со ликвидноста на големата трговска берза ФТХ. Биткоинот со...

Криптовалутите се изборија со новите заострувања на ФЕД, но предвидувањата не...

Криптовалутите се изборија со падот поттикнат од новото зголемување на каматните стапки од страна на Банката на федерални резерви (ФЕД) на САД, но претпазливоста...

Коцкањето со биткоинот го доведе Салвадор во ризик од голема криза

Властите во Ел Салвадор предводени од претседателот Најиб Букеле безрезервно веруваа во финансискиот успех што ќе им ги донесат вложувањата во биткоин, најавувајќи големи...

Падот на биткоин го соочи Илон Маск со тужба од 258...

Сопственикот на „Тесла“, Илон Маск, што има моќ да создаде, но и да уништи криптовалути во вредност од милијарди долари со само еден твит,...

Падот на биткоинот под критичниот праг носи страв од домино-ефект на...

Вредноста на најпопуларната светска криптовалута биткоин падна под 20 илјади долари првпат по ноември 2020 година, отворајќи ризик за нов бран на продажба на...

Најбогатите начекаа да ги „клоцаат“ криптовалутите додека се паднати

Бил Гејтс ги предводи милијардерите што „удрија“ по криптовалутите додека тие се соочуваат со пад на вредноста при кризата на пазарот, согледувајќи ја ваквата...