Ознака: Белград-Приштина

Брнабиќ: Подготвена сум да дадам оставка на функцијата во секој момент

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ зборувајќи денес за барањата од протестите „Србија против насилството“, повтори дека власта ќе се менува само на избори и...

Ескобар: Курти има рок два дена да ги исполни барањата на...

Заменикот помошник државен секретар на САД и специјален пратеник на претседателот Џо Бајден за Балканот, Габриел Ескобар, кој заедно со специјалниот пратеник на Европската...

Македонија го поддржува дијалогот Белград-Приштина со посредство на ЕУ и САД,...

Македонија го поддржува дијалогот Белград-Приштина за изнаоѓање сеопфатно решение, со посредство на ЕУ и САД, истакна претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со Глаук...

На 15 јуни продолжува дијалогот Белград-Приштина во Брисел

Европската служба за надворешни работи соопшти дека во вторник, 15 јуни, ќе се одржи состанок во рамките на дијалогот меѓу Белград и Приштина. Предвидено е...

Фајон: Поместувањето на границите е дестабилизирачки фактор за регионот

Претставничката на Социјалдемократите во Европскиот парламент Тања Фијон за време на дебатата за Србија предупреди дека не е сменета состојбата со медиумите, на неприлагодена...

Кочијанчич: Дијалогот Белград – Приштина продолжува во септември

Портпаролката на Европска унија, Маја Коцијанчич изјави дека дијалогот помеѓу претседателот на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи ќе продолжи на...