Ознака: асимптоматски случаи

Се укинуваат контролните тестови за позитивните на ковид-19

Се укинуваат контролните тестови за лица кои се позитивни на ковид-19, по десет дена асимптоматските случаи кои се позитивни на коронавирусот автоматски ќе излегуваат...

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче, во својство на претседател...

Филипче: Повеќето од пациентите се асимптоматски, само 14 проценти се хоспитализирани

Министерот за здравство, Венко Филипче, обидувајќи се да го објасни новиот засилен бран на коронавирусот во земјата, рече дека повеќето од пациентите се асимптоматски...

СЗО: Асимптоматските случаи ретко го шират новиот коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) излезе со најнови сознанија за потенцијалната опасност за јавното здравје од луѓето кои се инфицирани од коронавирусот, но немаат никакви...

Голем процент од дијагностицираните случаи се асимтоматски, осум пациенти се на...

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес-конференција информираше дека денеска се регистрирани 7 оздравени пациенти, починати се три лица, а вкупната бројка на ковид...