Ознака: апелација

Апелација ја уважи жалбата за условен отпус на Миле Јанакиевски, ќе...

Жалбата на Миле Јанакиевски, со која се бара условен отпуст е уважена и ќе започне на 17 јуни годинава, информираат од Апелациониот суд Скопје. Апелациониот...

Во штипска Апелација правда делат само четворица судии

Во највисокиот, второстепен суд во источниот и југоистoчниот регион работат само четворица судии, кои секојдневно се справуваат со предметите, но и со новите кои...

Апелација го одби барањето за ослободување на таткото на Вања Ѓорчевска...

Апелациониот суд Скопје го одби барањето на одбраната на Александар Ѓорчевски, таткото на убиената 14-годишна Вања, да му се укине мерката притвор. Според Судот,...

Апелација ги прифати жалбите на Беким Незири и Алмир Рамдедовиќ, укината...

Апелациониот суд во Скопје ги уважи жалбите на обвинетите Беким Незири и Алмир Рамдедовиќ осомничени во случајот „М-НАВ“ и мерката „куќен притвор“, а остануваат...

Повлечен обвинителниот акт во случајот „Тревник“

Јавното обвинителство го повлече обвинителниот акт во случајот „Тревник“ во кој беа обвинети Драган Павловиќ Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан Павловиќ. Од Апелациониот...

Измените на КЗ го спасија Мијалков од „Титаник 2“, останатите обвинети...

Се одбива обвинението за поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков за случајот „Титаник 2“, врз основа на измените од...

Укинат куќниот притвор за Драги Рашковски

Укината е мерката куќен притвор за Драги Рашковски и прифатена е гаранцијата како мерка за обезбедување на негово присуство во рамки на кривичната постапка...

Апелација ја укина пресудата за „Топлик“, предметот за Јанакиески застарува

Апелациониот суд во Скопје ја укина пресудата за предметот „Топлик“, каде што првообвинет е ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Со тоа предметот се...

Апелација ја укина првостепената пресуда за „Tоплик-Сончев град“, предметот вратен на...

Апелациониот суд Скопје ги уважи жалбите на обвинетите за „Tоплик- Сончев град“, ја укина првостепената пресуда и предметот го врати пред Основниот кривичен суд...

Изречената казна затвор од осум години за сообраќајна незгода со смртни...

Изречената казна затвор од осум години за сообраќајна незгода со смртни последици во предметот на Основниот суд Велес со која осумнаесет годишната затворска казна...