Ознака: Антверпен

Градот на дијамантите стана престолнина на кокаинот

Жителите на белгиски Антверпен се на врвот на листата за потрошувачка на кокаин во Европа, според анализата објавена вчера од Европскиот центар за следење...

Во Антверпен минатата година биле запленети околу 110 тони кокаин

Во 2022 година белгиските власти заплениле речиси 110 тони кокаин во пристаништето Антверпен, првото пристаниште за влез во Европа за дрогата од Латинска Америка, соопшти денеска...

Корона-жариште во Белгија: Заобиколете го Антверпен

Во последната недела од јули Белгија дневно регистрира просечно 328 новозаразени со коронавирус. Бројот на заразени со вирусoт ковид-19 во Белгија изнесува 32 заразени на...

Силна експлозија во Белгија, неколку лица заробени под урнатините

Нeколку лица се повредени, а други и натаму се под урнатините, по експлозија која одекна во белгискиот пристанишен град Антверпен, соопшти полицијата. Експлозијата нанела огромна...

Гринпис: Антверпен е едно од најзагадените места на светот

Последните анализи на невладината екологистичка организација Гринпис, базирани на сателитските податоци од Европската вселенска организација (ЕСА) откриваат дека Белгија, и посебно градот Антверпен, се...