Ознака: американски Сенат

Американскиот Сенат одобри 95 милијарди долари помош за Украина, Израел и...

Американскиот Конгрес ноќеска го одобри пакет помош од 61 милијарда долари за Украина, што се случи по неколкумесечен застој заради спротиставувањето на тврдото крило...

Сенатот сака да го ограничи пристапот до податоците на американската влада

Претседателот на Комитетот за разузнавање на американскиот Сенат, Марк Ворнер, рече дека премногу луѓе имаат пристап до најтајните информации на американската влада и дека...

Американскиот Сенат го призна геноцидот врз Ерменците

Американскиот Сенат денеска одобри резолуцијата со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги признава за геноцид. Резолуцијата претходно...

Меконел: Оваа недела Сенатот ќе гласа за деблокада на Владата на...

Лидерот на републиканците во американскиот Сенат, Мич Меконел изјави денеска дека Сенатот оваа недела ќе се изјасни за предлогот на претседателот Доналд Трамп, со...