Ознака: ал каеда

Македонија и девет други земји се усогласија со дополнителните санкции на...

Земјите кандидати за членство во ЕУ - Македонија, Црна Гора, Србија, Албанија, Украина, Молдавија и Босна и Херцеговина, членките на ЕФТА и Европската економска...

Во Сирија убиен основачот на огранокот на Ал Каеда

Водачот на ирачките џихадисти во северозападна Сирија, кој го основаше поранешниот огранок на Ал Каеда, е убиен во четвртокот кога бомбаш-самоубиец се разнел во...

Америка се самозалажува за непријателите додека се фали со ликвидацијата на...

Многу работи се сменија по 21 година од терористичките напади врз САД што Ал каеда ги испланира и покрена од Авганистан, но талибанците повторно...

Ал каеда сѐ уште нема нов лидер

Убиството на лидерот на Ал каеда, Ајман ал Завахири, беше тежок удар за терористичката организација, но службите тврдат дека организацијата ќе ја преживее и...

Ликвидацијата на лидерот на Ал каеда ги става САД на штрек...

Убиството на лидерот на Ал каеда, Ајман ал-Завахири, би можело да ги поттикне следбениците на терористичката група да покренат напади врз американски објекти или...

Aко сте закана за нашиот народ, САД ќе ве најдат и...

Лидерот на Ал каеда Ајман ал Завахири убиен во напад на американски дрон Американскиот претседател Џо Бајден синоќа од Белата куќа соопшти дека во напад...

Американските сили ликвидирале висок водач на Ал Каеда во Сирија

Американската војска соопшти дека вчера убила висок водач на Ал каеда во воздушен напад во северозападна Сирија. Мајор Џон Ригсби, портпарол на Централната команда на...

Војната против теророт ја соочи Америка и со внатрешни предизвици

Дваесет години по нападите од 11 септември Дваесет години по нападите од 11-ти септември, САД допрвa сносат некои од последиците откако ја објавија нивната „војна...

Авганистан е на работ на граѓанска војна

Шефот на здружениот штаб на американската армија, генерал Марк Мили, рече дека Авганистан е на работ на граѓанска војна, со закана за ново зајакнување...