Ознака: азербејџан

Почна демаркацијата на границата помеѓу Ерменија и Азербејџан: Двете земји се...

Ерменија и Азербејџан соопштија дека официјално го започнале процесот за утврдување на конечниот облик на границата, што треба да биде дел од напорите за...

Азербејџан прогласи крај на воената операција во Нагорно-Карабах

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев во телевизиски говор вечерва го прогласи за завршено распоредувањето на неговите војници против регионот населен со Ерменци Нагорно-Карабах - пренесе...

Мишел: Азербејџан треба веднаш да ја прекине својата воена операција во...

Азербејџан треба „веднаш да ја прекине“ својата воена операција во спорната енклава Нагорно-Карабах, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. -Воените дејствија на Азербејџан...

Азербејџан почна „антитерористички операции“ во Нагорно Карабах, Русија апелира на запирање...

Азербејџан денеска соопшти дека почнал „антитерористички операции“ против ерменските сили во Нагорно-Карабах, што со децении наназад е спорна територија меѓу двете земји и причина...

Завршува ли еден од најдолгите воени конфликти

Азербејџан и Ерменија пред потпишување мировен договор Дали конечно завршува еден од најдолгите конфликти на далечните падини на запуштениот дел на Европа?! Дали Азербејџан и...

Маж со „калашников“ ја нападнал азербејџанската амбасада во Техеран, убиен шефот...

Маж вооружен со автоматска пушка „калашников“ денеска ја нападна амбасадата на Азербејџан во главниот град на Иран, Техеран, при што го уби шефот на...

Романија, Азербејџан, Грузија и Унгарија потпишаа договор за подводен кабел за...

Лидерите на Азербејџан, Грузија, Романија и Унгарија денеска потпишаа договор за поставување електричен кабел под Црното Море што ќе ја пренесува зелената азербејџанска енергија...

Ерменија и Азербејџан нема со сила да го решаваат спорот за...

Азербејџан и Ерменија се договорија да се воздржат од употреба на сила за решавање на меѓусебниот спор околу територијата Нагорно-Карабах, се истакнува во заедничката...

Бугарија сега добива гас од Азербејџан, се менува европската енергетска безбедност

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно погодена од одлуката на...

Ерменија и Азербејџан ги пребројуваат жртвите и разменуваат обвинувања

Повеќе од 200 војници се убиени во граничните судири меѓу Ерменија и Азербејџан оваа недела, соопштија денеска двете земји. Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат...