Ознака: Автомобили

Зошто Европејците му се враќаат на бензинот?

Падна продажбата на електрични автомобили во Европа Продажбата на електрични возила „фолксваген“ во Европа падна за речиси една четвртина во првите три месеци од годината,...

„Шаоми“ почна да произведува електрични автомобили

Производителот на телефони и друга електроника за широка потрошувачка „Шаоми“ почна да прима нарачки за својот модел на електричен автомобил, кој излезе на пазарот...

Кинеската автомобилска индустрија силно конкурентна на глобалниот пазар

Извозот на автомобили од Кина во првите два месеца сериозно во нагорна линија Кинескиот извоз на автомобили се зголеми за 30,5 отсто на годишно ниво на...

Мапа на најпродаваните автомобили во европските земји

Мапата, која е споделена на Редит, покажува кој е најпродаваниот модел на автомобил во одредени европски земји во 2023 година. Македонците се чини најмногу ги...

ТИРЗ го запира договорот за изградба на помпезно најавената фабрика за...

Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони (ТИРЗ) информираше дека се запира извршувањето на Договорот и секоја постапка предвидена за доделување на јавни средства со...

Итно да се преиспита забраната за дизел и за бензински...

Во јули 2022 година, Европскиот парламент одобри забрана за продажба на автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година. Застапувањето за мерката продолжи,...

Резултатот на „натпреварот“ помеѓу увезените половни и нови возила е 3:1

Во периодот јануари-јуни годинава се увезени вкупно 21.307 возила, од кои 19.552 се автомобили, 1.634 се камиони и 121 автобус. Од увезениот возен парк,...

Кинескиот производител БИД рамо до рамо со „Тесла“ и со „Фолксваген“

Поместувања на глобалниот пазар на електрични автомобили Неодамна беа објавени податоците за најголемите светски производители на електрични автомобили во третиот квартал од годинава. За обележување...

Операцијата „Мобајл 6“ крена рачна кочница за крадците на ...

Во оваа акција беа пронајдени 505 украдени автомобили, околу 2.000 украдени делови за возила, 16 чамци, 32 надворешни мотора и 248 фалсификувани документи. Дополнително,...

Кој добива, а кој губи од евентуалната „забрана за купување возила...

Доколку биде усвоен предлогот што Европската комисија (ЕК) го претстави на крајот на минатата недела, тоа ќе биде голем удар за пазарот на половни...