Фото: принтскрин

Сателитски фотографии од „Планет Лабс“ до кои дојде Радио Слободна Европа (РСЕ) покажуваат дека шаторскиот камп во близина на белоруското село за кој постои сомневање дека е изграден од платеници на „Вагнер“ групата се демонтира.

Фотографиите направени од „Планет Лабс“ во средата покажуваат дека 101 од 273 специјализирани воени шатори, каде што еден шатор може да собере 20 луѓе, се демонтираат.

Тоа би значело дека просторот за нешто повеќе од 2.000 ловци „Вагнер“ ќе биде укинат. Се верува дека на таа локација биле стационирани околу 5.000 војници. Не е јасно каде се преместуваат шаторите и Вагнерите, пренесува „Бета“.

Фотографиите од „Планет Лабс“ укажуваат на тоа дека процесот на демонтирање на кампот најверојатно започнал на 1-ви август.

Очигледно, реорганизацијата или демонтирањето на кампот е само за сместување, со мало намалување на воената опрема на истата локација.

Телеграмските канали поврзани со „Вагнер“ велат дека некои од борците на групата во Белорусија заминале во Русија на одмор, додека некои се префрлени на операции во Африка.

Исто така, можно е некои од војниците на „Вагнер“ да бидат преместени на други места во Белорусија, бидејќи претходните фотографии на „Планет Лабс“ покажаа дека се ископани ровови на територијата на воениот полигон Реписха, кој се наоѓа на 15 километри од селото Цел.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки на крајот од јули изјави дека до 100 ловци „Вагнер“ може да бидат преместени во западна Белорусија, во близина на полскиот град Сувалки, кој се наоѓа на коридорот Сувалки, дел од 80 километри и единствената копнена врска на НАТО со балтичката членка Литванија, Летонија и Естонија.

Најновите сателитски снимки од „Планет Лабс“ беа објавени истиот ден кога руските воздухопловни власти соопштија дека основачот и лидер на „Вагнер“, Евгениј Пригожин се наоѓа на списокот на патници на авионот што се урна во западниот руски регион Твер, на околу 270 километри северно од Москва.

Официјални лица сè уште не ја потврдиле смртта на Пригожин во несреќата, иако телата на сите 10 лица од авионот, наводно, се извлечени.