Фото: Владимир Путин/инстаграм

Поранешниот шеф на ЦИА во Москва, Ролф Ловат-Ларсен, зборуваше за „Си-би-ес“ за нуклеарните закани на рускиот претседател Владимир Путин.

Ловат-Ларсен посочува дека западните лидери мора сериозно да ги сфатат заканите на Путин. Тој проценува дека светот сега е на врв на нуклеарен ризик што не е забележан од Кубанската ракетна криза пред 60 години.
– Би било ужасно неодговорно од страна на западните лидери да ги сфатат заканите на Путин како празни, штракање или фалење. Сигурен сум дека западното раководство сериозно ќе ги сфати заканите. Нема воена причина Путин да не користи нуклеарно оружје. Тој не може да користи тактичко нуклеарно оружје на бојното поле за да победи во војна што не може да ја добие со војската. Нуклеарното оружје не зазема територии. Русите не држат територии. Со нуклеарно оружје, се обидувате да возвратите на непријателот што не можете да го запрете со друго оружје. И тоа е опасност – рекол поранешниот шеф на ЦИА во Москва, пренесува „Индекс“.

На прашањето зошто Украина не сака да преговара, Ловат-Ларсен одговара дека Зеленски ги разбира преговорите како капитулација за Украина.

– Зеленски не е расположен за тоа. Украинците премногу се бореа и изгубија премногу. Веројатно ќе продолжат да му пркосат на Путин и да продолжат со нападите и да ја интензивираат битката на теренот. Тоа исто така го става Путин во многу лоша позиција – коментира Ловат-Ларсен за „Си-би-ес“.