Фото: принтскрин

Претседателот Александар Вучиќ на собирот „Србија на надежта“ порача дека им треба единство и заедништво повеќе од кога било.

На почетокот на обраќањето тој побара од насобраните да ги спуштат сите знамиња и транспаренти, а со едноминутно молчење да им се оддаде почит на сите жртви на двата масакри.

– Денеска мораме да разговараме во тишина, мора да се обидеме да ги слушнеме и прашањата и одговорите, секоја болка што ја чувствуваме, секој сомнеж, страв и сомнеж, им го должиме тоа на децата што ги изгубивме, го должиме тоа на секое дете во оваа земја, да помогне да расте, а каде и како ќе порасне во голема мера зависи од нас, истакна Вучиќ.

За ситуацијата на Косово и Метохија, тој најави состанок на Советот за национална безбедност и рече „Се плашам дека многу работи се лоши, бидејќи знам со кого си имаме работа“.

– И денеска како намерно да го чекаа тој ден па толкав број на мажи од северот од Косово и Метохија да дојдат во Белград, за да ги нападнат општинските згради во Зубин Поток, Звечан и Лепосавиќ, а претставниците на Квинта молчеа за сето тоа. Сега го осудуваат, но откако ќе им се дозволи на Албанците да си ја завршат работата – рече Вучиќ.

– Поради ова и поради се што ни се случи, единство, заедништво и обединување се потребни повеќе од кога било – истакна Вучиќ.

Зборувајќи за барањата изнесени на протестите во Србија, Вучиќ повика на дијалог и разговор, но рече дека нема да има преодна влада.

– Се додека сум жив, нема да ти потпишам. Владата ќе биде избрана на избори и по волја на народот – нагласи Вучиќ.