Папата Франциско ја прифати оставката на парискиот надбискуп Мишел Опети кога тој призна дека имал афера со жена во 2012 година.

Во соопштението на Ватикан се вели дека папата ја прифатил понудената оставка на Опети и го назначил монсињор Жорж Понтие да служи на негово место.

Архиепископот Опети во денешното соопштение изјави дека понудил да се повлече за да ја спаси епархијата од поделби, кои сомнежот и губењето доверба би можеле да продолжат да ги предизвикуваат, пренесе АП.