Фудбалерите на Шкупи се поразени од Глазгов ренџерс со 0-2 на гости, во вечерашниот прв меч од воведното квалификациско коло за Лига Европа. 

Поранешниот англиски репрезентативец, Стивен Џерард, дебитираше на менаџерската функција во шкотскиот клуб на овој дуел.

Џејми Марфи во 23-та минута и Џејмс Таверние од пенал во судиското надополнување од натпреварот беа стрелци за Ренџерс.

Реваншот во Скопје се игра во вторник.

Стивен Џерард