Здрава храна

Често мислиме дека со користење масло наместо путер заштедуваме калории во исхраната, но тоа не е баш така… Маслото генерално се смета за поздраво од путерот бидејќи е богато со незаситени масти, за кои се знае дека се корисни за здравјето на срцето.
Спротивно на тоа, путерот е богат со заситени масти, што е поврзано со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести. Со оглед на тоа што путерот содржи многу заситени масти, тој би требало да има и повеќе калории, па многумина сметаат дека придонесува за дебелење. Но, како што објаснува нутриционистката Карла Леоне, путерот не дебелее повеќе од маслото. Путерот содржи 760 калории на 100 грама храна, а маслото 900. Ова важи за секаков вид масло, и сурово и обработено. Разликата е всушност минимална, но ако го погледнеме чистиот калоричен путер, тој е помалку густ. Сепак, треба да се забележи дека и двете намирници имаат висока калорична густина и затоа бараат внимателно дозирање.
Фокусирајќи се на нутритивните аспекти, не можеме, а да не забележиме дека од гледна точка на масните киселини, екстра девственото маслиново масло се издвојува со околу 85 грама незаситени масти (оние што се сметаат за корисни) и само околу 15 грама заситени масти на 100 грама. Од друга страна, путерот содржи само околу 25 грама незаситени масти и дури 50 грама заситени масти и околу 250 милиграми холестерол. Екстра девственото маслиново масло е исто така богато со витамин Е, антиоксиданси, го олеснува варењето и има неколку други придобивки што го прават најдобар избор.
Сепак, тоа не значи дека путерот треба целосно да се исфрли од исхраната. Без специфични патологии, нутриционистот предлага да се користи повремено и во мали количества. Клучот, како и секогаш, е умереното и свесно консумирање на овие намирници. На крајот, важно е да се нагласи дека ефектот на маслото и путерот врз телесната тежина зависи и од други фактори на животниот стил, како што се физичката активност, вкупното калориско внесување и исхраната.