Само Кратово, Крушево и Богданци немаат случај на заразен со коронавирус според последната статистика. Зад нив се Демир Хисар и Дојран и Македонска Каменица со по еден заразен.

Во моментот најмногу заразени има во Скопје, Тетово и Гостивар, каде се регистрирани две третини од активните случаи низ целата држава. Главниот град има 1.677 активни случаи, Тетово – 1079 и Гостивар – 688. Вкупно 5.043 лица се водат за активно заразени.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 161.359, бројката на оздравени пациенти е 150.774, на починати е 5.542.

Досега се направени вкупно 1.055.312 тестирања на Ковид-19.