ЕХФ ќе користи две видеотехнологии на фајналфор-турнирите

Видеотехнологијата ќе биде исклучиво одговорност на судиите и тие ќе имаат право да одлучат дали ќе ја користат на мечевите за трофеите во Лигата...

Пролет со победа го заврши настапот во Европа

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛИГАТА НА ЕВРОПА Ракометарите на Пролет се елиминирани во првото квалификациско коло за пласман во Лигата на Европа (ЛЕ), откако во двомечот со...

Металург посакува две победи за крајот на годината во РЛ

Зад нас е недела во која активно работевме на подобрување на техничко-тактичките перформанси, вели тренерот на Металург пред гостувањето кај Нексе и Извиѓач Ракометарите на...

Вардар го доби дербито со Металург по голема борба

Вардар славеше против Металург со 31-27 во дербито од плејофот на ракометното првенство одиграно во Автокоманда. Победникот беше решен во завршницата кога Вардар дојде до...

Велковски: Квалитетот на нашите ривали дополнителен мотив за напорна работа

Во овој подготвителен период се предвидени пријателски мечеви со Црна Гора и со Грција. Македонија на ЕП 2024 е во група со Германија, Франција...

Тимот на колото постигна 47 гола

Одличната игра и седумте гола во воведниот меч во Лигата на шампионите (ЛШ) против Монпелје, по петгодишна пауза го врати вардаровиот централен бек Сташ...

Mакедонските надежи втори, освоија и две индивидуални награди

РАКОМЕТ - „ТРОФЕЈ КАРПАТИ“ Младинската репрезентација на Македонија за ракометари до 20 години, предводена од селекторот Раде Стојановиќ, го освои второто место на традиционалниот меѓународен...

Почнува 30-та сезона во машката Суперлига

Сезонава во Суперлигата ќе има 12 екипи, по 22. коло, шесте најдобропласирани ќе продолжат во разигрување за титулата, а другите ќе играат за опстанок РАКОМЕТ Со...

Единаесет репрезентации обезбедија пласман во главната групна фаза

Засега најефикасна селекција со 88 гола и со најголема гол-разлика, од плус 49, е бранителот на светскат  круна, Норвешка ПО НЕКОМПЛЕТНОТО ВТОРО КОЛО НА СП...

Металург на мегдан со Заглебје

Ќе се потрудиме да ја искористиме нашата „аутсајдерска“ улога и да го изненадиме ривалот, вели директорот на женската екипа на Металург, Филип Христов Полскиот вицепрвак...