Mакедонските надежи втори, освоија и две индивидуални награди

РАКОМЕТ - „ТРОФЕЈ КАРПАТИ“ Младинската репрезентација на Македонија за ракометари до 20 години, предводена од селекторот Раде Стојановиќ, го освои второто место на традиционалниот меѓународен...

Швајцаријa, репрезентација со играчи од домашната и од Бундес-лигата

Предводена од селекторот Михаел Сутер, Швајцарија имаше одличен подготвителен период, победувајќи ги Романија (37-31), БиХ (39-21) и Аргентина (35-27) РАКОМЕТ – ВИ ГИ ПРЕТСТАВУВАМЕ ПРОТИВНИЦИТЕ...

Брестовац на турнир во Скопје ќе ја дооформи кадетската селекција

На турнирот во декември треба да настапат Србија, БиХ, Бугарија, можеби и Чиле, како и две македонски репрезентации, А и Б Во периодот од 10...

Франција стигна до златото во возбудливото финале со големиот ривал

Репрезентација на Франција по четврти пат ја освои титулата на Европското првенство во ракомет, совладувајќи ја Данска со 33-31 по продолженија, во финалето во...

Данска ефикасно ја почна одбраната на олимпиското злато

РАКОМЕТ Првиот ракометен ден на машкиот турнир на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио помина без изненадувања кога се во прашање резултатите, меѓутоа актуелниот светски...

Шпанија победник на Медитеранските игри во Атина

Кадетската ракометна селекција на Шпанија е победник на 17-те младински Медитерански игри што се одржуваа во Атина, Грција. Во финалето на Игрите, шпанските кадети...

ЕХФ ја следи ситуацијата со коронавирусот и е подготвена да реагира...

Со оглед на тоа што ситуацијата со коронавирусот низ Европа не се смирува, Европската ракометна федерација (ЕХФ), во пресрет на осминафиналните дуели од Лигата...

Половина од селекторите за СП 2021 се од шест земји

На Мундијалот во Египет најмногу селектори ќе има од Шпанија, петмина, Исланд и Португалија ќе бидат застапени со по тројца, а ќе има и...

Одложен мечот на Металург со Тулуз

Поради мерките во врска со пандемијата на коронавирусот во Франција, одложен е утрешниот дуел од 7-то коло, во кој на Металург требаше да му...

ЕП 2024 е на пат да има рекордни еден милион гледачи

Во првата фаза присуствуваа импозантни 537.531 гледач, на неколку натпревари арените беа распродадени, а во сите 36 меча од прелиминарното коло беше забележана исполнетост...