Металург го надигра Пелистер во вториот дел

Најефикасни во победничкиот состав беа левиот бек Шпенде, со девет, и десното крило Токиќ, со седум гола Ракометрите на Металург забележаа значајна победа на гостувањето...

Бундес-лигата бара начини како да игра пред публика

РАКОМЕТ - ГЕРМАНИЈА Секоја недела ни е важна, вели извршниот директор на Бундес-лигата, Франк Бомен Присуство на публиката е нешто кон кое сите се стремат, дилемата...

ЕХФ досега одложи 58 меча во европските купови

РАКОМЕТ Пандемијата на коронавирусот продолжува да ги одложува натпреварите на ракометните терени низ Европа. По трите минатонеделни одложени натпревари во Лигата на шампионите (ЛШ), за...

Предлог тимовите од Регионалната лига од почеток да играат во Суперлигата

Враќање на учесниците во Регионалната лига во регуларниот дел од натпреварувањето во домашната Суперлига беше една од главните теми на годинашното собрание на Ракометната...

Металург на мегдан со Заглебје

Ќе се потрудиме да ја искористиме нашата „аутсајдерска“ улога и да го изненадиме ривалот, вели директорот на женската екипа на Металург, Филип Христов Полскиот вицепрвак...

Продолжува победничката серија на ЖРК Куманово

Ракометарките на ЖРК Куманово ја совладаа ЖРК Стружанка со 32-14 на гостувањето во Струга во рамките на 14-то коло, со што ја постигнаа 14-та...

Данците ги објавија строгите правила за да се одржи ЕП

РАКОМЕТ Откако пред неколку дена данските здравствени власти и данската влада дадоа дозвола за одржување на Европското првенство (ЕП) за жени, го објавија и строгиот...

Сите три домаќини на СП 2023 се во четврт-финалето

Данска, Норвешка и Шведска се организатори на годинашниот Мундијал, од нив Норвешка (златен медал) и Данска (бронзен) освоија медали на претходниот шампионат, а во...

ИХФ воведе Меѓународна недела на ракометот

Од 12 до 18 јули ќе се одржи меѓународната прослава, која ќе опфаќа и гласање за најдобрите ракометари, ракометарки и тренери за 2019 година,...

Металург утре ќе го добие ривалот за пласман во Лигата на...

Ждрепката на двојките за второто квалификациско коло треба да биде влечена утре, а можни противници се Хостелбро, Азоти Пулави, Кристијанстад, Ѓенѓеш, Фиверс, Луцерн, Тримо,...