Фото: Пиксабеј

Сите сонуваме за совршена холивудска насмевка. Сепак, не секој може или сака да ги избели забите кај стоматологот.

Неколку ефективни начини за природно да ги избелите забите дома без да го уништите нивниот емајл, пренесува порталот за жени и убавина „Деметра“.

Добрата хигиена е основа на сè

Пред сè, неопходно е да се придржувате до соодветна грижа и да се грижите за четкање на забите најмалку два пати на ден. Користете ја пастата за нежно да ги отстраните дамките од површината на забите. Пастите за избелување всушност не избелуваат, туку имаат состојки кои поефикасно ја чистат забната глеѓ. По темелно четкање, искористете го конецот за да ги отстраните сите бактерии кои можат да се стврднат во наслаги.

Масло за белење на заби

Некои традиционални лекови, како што е ајуведската медицина, советуваат да мачкате со лажица масло во устата 15 до 20 минути. На овој начин веруваат дека бактериите се извлекуваат. Можете да користите маслиново, кокосово или сусамово масло. Една неодамнешна студија (Sceince Direct) покажа дека употребата на кокосово масло може да се користи како природен антибиотик за да се спречи расипување на забите, но потребни се повеќе истражувања на оваа тема.

Употреба на хидроген и сода бикарбона

Постојат некои истражувања во корист на ефективно белење на забите по 2 недели користење на 6% хидроген на забите. Сепак, стоматолозите веруваат дека во тој третман премногу ќе ги иритирате непцата. Сода бикарбона е благ абразив што можете сами да го пробате да ги измиете забите така што ќе направите паста од сода бикарбона или ќе ја истурите на вашата четка за заби. Нема многу пријатен вкус, па можеби е подобро да го користите во комбинација со пастата што вообичаено ја користите. Овој метод треба да покаже позитивен ефект со текот на времето и не е штетен.

Некои овошја се природни начини за избелување на забите

Јаболката ја зголемуваат плунката, која помага да се измие киселината, а се смета дека ананасот помага во избелување на забите, иако за тоа нема научни докази. Лимонската киселина од јагодите може да ја оштети забната глеѓ.

Јаболков оцет

Некогаш се мислеше дека јаболковиот оцет е целосно магичен, а сега многу луѓе го пијат со надеж дека ќе биде доволен, на пример, да се ослободат од салото од стомакот. Овој оцет е неспорно моќен, но не е семоќен. Кога се користи за плакнење на грлото и устата, некои веруваат дека на тој начин можат да ги избелат забите и да ги отстранат дамките од нив. За жал, не постои студија која може да потврди дека ова е ефикасен метод, но дефинитивно треба да го користите во храната.

Активен јаглен

Активниот јаглен е еден од најлесните и најевтините начини за природно избелување на забите. Издробете во прав таблетки од активен јагленот. Навлажнете ја четката и намакајте ја си правот од јаглен и четкајте ги забите како и обично.

Млеко во прав и паста за заби

Млекото во прав ќе ви помогне да ги направи вашите заби бисерно бели и да ги задржите здрави. Ставете малку паста за заби на вашата четка, додадете малку млеко во прав и четкајте ги забите. Практикувајте го ова 1-2 неделно.

Сода бикарбона и сок од лимон

Ставете малку сода на вашата четка за заби и додадете неколку капки сок од лимон над неа за да добиете сјајни заби. Не заборавајте да го користите овој метод на белење не почесто од еднаш неделно.

Не јадете храна која ги валка вашите заби

Најдобар метод е да не дојдете во ситуација кога ви треба избелување на забите е да внимавате што јадете. Пушењето и џвакањето тутун предизвикуваат дамки на забите кои не се здрави. Забите може да потемнат и по јадење на шумски бобинки, кафе, црвено вино и газирани пијалоци. Не мора целосно да се откажете од нив, туку користете ги умерено и веднаш исплакнете ја устата со вода за да ги намалите шансите тие да влијаат на вашите заби. Не мијте ги забите веднаш по пиењето кафе или, на пример, по јадење бобинки, туку почекајте 30 минути за да ја заштитите забната глеѓ.