Во домот на Ди Каприо сè е изградено со водење сметка за одржливоста на животната средина и со користење еколошки материјали

Познатите личности се грижат за животната средина

Еколошките прашања се на дневен ред на многу познати личности, ги гледаме како учествуваат во кампањи, носат облека од етичко потекло и генерално избираат позелен начин на живот.
Некои од овие познати личности одлучуваат да направат чекор подалеку и да осигурат дека нивните луксузни домови се што е можно попријатни за животната средина, користејќи соларна енергија и други одржливи ресурси. Откриваме чии домови на славните се наоѓаат на списокот на најеколошки.

Џулија Робертс
Огромната куќа од 6.000 квадратни метри во Малибу на Џулија Робертс можеби изгледа како дом на која било славна личност од А-листа, но иако е олицетворение на луксуз, таа е неверојатно еколошка. Има базен, тениско игралиште, па дури и скејт-парк – но се шпекулира дека актерката потрошила милиони за да го украси својот дом и да го направи што е можно попријателски за животната средина. Па, всушност, Џулија има два дома на ова парче земја откако го купи соседниот имот уште во 2016 година. Сместено на само неколку чекори од плажата, резиденцијата има голема вегетација, огромни оранжерии и соларни панели за да се генерира обновлива енергија.

Џони Деп
Во минатото и денес, тој поседувал куќи во Холивуд, Лондон, па дури и цело француско село. Една од најсложените и највозбудливи инвестиции на Џони е Бахамиски Остров, за кој во 2004 се задолжи за неверојатни 3,6 милиони долари.
Тој се вљуби во Карибите додека ја снимаше франшизата „Пиратите од Карибите“.
– Мислам дека никогаш не сум видел толку чисто и убаво место – изјави тој.
Џони сака да избега на островот за да се извлече од рефлекторите и камерите со кои е опкружен секојдневно.
Извештаите сугерираат дека има шест плажи на островот и дека има соларни згради. Во „Хафингтон пост“ се зборуваше и дека Џони ќе побара помош од експертот за водородна енергија Мајк Стризки за да инсталира хидрогориво во неговиот дом.

Леонардо ди Каприо
Леонардо ди Каприо е холивудски актер што е врзан за луксузен дом или два. Една од неговите резиденции навистина поседува еколошки елементи. Наградуваниот актер поседуваше неколку живеалишта во еколошката зграда на Делос Ливинг и се верува дека тој сè уште може да поседува еден имот таму.
Просторот на компанијата е изграден со фокус на здравјето, а домовите вклучуваат сè, од тушеви со витамин Ц до дабови подови дизајнирани да помогнат во правилното држење на телото. Но како и велнесот, сè е изградено имајќи ја предвид одржливоста на животната средина и користејќи еколошки материјали.

Адел
Адел купи многу недвижности откако беше во центарот на вниманието, а едно од нејзините поранешни живеалишта беше неверојатна куќа на плажа во Брајтон. Сместена на потегот познат како „милионерски ред“, неверојатната куќа со четири спални имала прозорци од подот до таванот со поглед на море.
Пред Адел да го продаде имотот за 2,85 милиони фунти, извори велат дека таа го претворила во еколошки дом, со соларни панели на покривот заради ефикасност.