Ознака: ванчо михајлов

Избришани сме, но не и поразени, вели претседателот на бугарскиот клуб...

Избришани сме, но не и поразени, изјавил претседателот на сега веќе поранешниот бугарски културен клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, Љупчо Георгиевски, во интервју за...

Тргната таблата за „Цар Борис Трети“, за „Ванчо Михајлов“ испрскана со...

Откако денес беше избришано од Централниот регистар здружението „Цар Борис Трети“ тргната е и таблата од местото каде што беше сместено во Охрид, пренесе...

Уставен оформи предмети во кои се оспоруваат здруженијата „Ванчо Михајлов“ и...

Оформени се предмети во кои се оспорени статутот и програмата на здруженијата „Културен центар Иван Михајлов“ и „Цар Борис Трети - Охрид“, по поднесените...

КСЗД: Присуството на бугарскиот конзул при увидот во „Ванчо Михајлов“ во...

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) присуството на генералниот конзул на Бугарија, Димитар Иванов за време на извршувањето на најавениот увид во...

Комисијата за заштита од дискриминација на увид во клубот „Ванчо Михајлов“

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација денес изврши увид во бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ во Битола. Весна Бендевска, член на Комисијата рече...

Спасовски: Го приведовме лицето кое го предизвикало пожарот во културниот центар...

Со задоволство можам да обзнанам брза и ефективна разрешница на случајот од пред три дена (04.06.2022) со кривично-правниот настан – пожар во центарот „Иван...

Маскиран велосипедист го запалил влезот на „Ванчо Михајлов“, Генчовска очекува судска...

Бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска во интервју за софиската телевизија бТВ во директен пренос од Скопје коментира дека откако дознала за инцидентот...

Откако слушнал кршење на стакло и видел како гори, Битолчанец го...

Утрово околу пет часот Ѓ. Ѓ. (49) од Битола пријавил во битолската полиција дека слушнал кршење на стакло и видел како гори пред влезната...

Пендаровски го осуди палењето на објектот на културниот центар на бугарската...

Претседателот Стево Пендаровски денеска на својот Фејсбук-профил го осуди палењето на објектот на културниот центар на бугарската заедница во Битола. -Најостро го осудувам палењето на...

Генчовска во посета на Битола поради запалената влезна врата на клубот...

Министерката за надворешни работи на Бугарија Теодора Генчовска денеска ќе ја посети Битола по повод инцидентот поврзан со палењето на влезната врата на Центарот...