Ознака: тактичко нуклеарно оружје

Според Бајден, заканата на Путин за користење тактичко нуклеарно оружје е...

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека заканата на рускиот претседател Владимир Путин за користење тактичко нуклеарно оружје е реална, неколку дена откако тој го...

Столтенберг: Русија не го менува својот нуклеарен став

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата не видела никакви промени во нуклеарниот став на Русија. - Досега не видовме никакви промени...

Украина бара итен состанок на Советот за безбедност

Украина бара свикување на итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации поради најавата на Русија дека ќе стационира тактичко нуклеарно оружје во...