Ознака: северен тек 1

Кремљ бара забрзување на истрагата за терористичкиот напад врз Северен тек

Кремљ денеска повика да се забрза истрагата за експлозиите на гасоводот Северен тек и да се објават резултатите. Во септември 2022 година, две нерешени подводни...

На американскaта амбасадорка во Русија врачен ѝ e демарш поради Украина

Министерството за надворешни работи на Русија денеска ја повика на разговор амбасадорката на САД во Москва, Лин Трејси и и врачи демарш поради, како...

Според истрагата, уништени се 250 метри од гасоводот Северен тек 1

Еден крак од гасоводот „Северен тек 1“  е уништен во должина од околу 250 метри во експлозија на крајот на септември, соопшти денеска операторот,...

Операторот на „Северен тек 1“ ја разгледува можноста за поправка и...

Оштетувањата на рускиот гасовод „Северен тек 1“ можат да бидат поправени со опрема од специјализираното здружение за поправка на цевководи и подморска интервенција ПРСИ...

Цените на нафтата над 96 долари, ОПЕК и сојузниците го намалуваат...

Цените на нафтата денеска „скокнаа“ на меѓународните пазари над 96 долари откако водечките производители одлучија благо да го намалат производството во октомври, а рускиот...

Гасоводот Северен тек 1 останува затворен, потврди „Гаспром“

„Газпром“ потврди дека гасоводот Северен тек 1, кој ги поврзува Русија и Германија преку Балтичкото Море, ќе остане затворен на неодредено време, откако било...

„Газпром“ утре нема да дистрибуира гас кон ЕУ преку Северен поток...

Руската компанија „Газпром“ денеска најави дека утре нема да дистрибуира гас кон Европска Унија преку гасоводот Северен поток 1. Во соопштението на „Газпром“ се наведува...

„Сименс енерџи“: Руската царина ја забавува испораката на турбината за гасоводот...

Компанијата „Сименс енерџи“ соопшти дека е подготвена веднаш да ја испорача поправената турбина за гасоводот „Северен тек 1“, но недостатокот на потребната царинска документација...