Ознака: Кадиров

Кадиров по падот на Авдијивка: Русија со големи чекори оди кон...

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров по заземањето на градот Авдијивка во источна Украина изјави дека Русија со уште поголеми чекори оди кон Киев. - Авдијивка...

Кадиров: Уште 3.000 борци од Чеченија подготвени да заминат во Украина

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека уште 3.000 негови борци се подготвени да заминат да се борат во Украина како дел од единиците на...

Поранешните борци на „Вагнер“ им прават обука на чеченските специјални сили,...

Поголема група поранешни членови на платеничката група Вагнер почнала да тренира со специјалните сили од јужниот руски регион Чеченија, изјави чеченскиот лидер Рамзан Кадиров,...

Кадиров застана зад Путин: Моите војници подготвени да помогнат во задушувањето...

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска изјави дека неговите сили се подготвени да помогнат во задушувањето на бунтот на шефот на платениците на „Вагнер“, Евгениј...

Чеченските борци се на руската граница со Украина, кој и да...

Чеченските борци се распоредени во руската област Белгород, која граничи со Украина, за да спречат напади на украинските диверзантски групи, објави чеченскиот лидер Рамзан...

Чеченскиот лидер Кадиров со порака за Киев: Господа, не ви треба...

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров синоќа му порача на Киев дека нема потреба да го ставаат на списокот на барани лица и да распишуваат...

Во Мариупол се предадоа над 1.000 украински војници, вели чеченскиот лидер...

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека повеќе од 1.000 украински маринци се предале во опколениот пристанишен град Мариупол и ги повика преостанатите сили заробени...