Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26106)

Почнува снимањето на „17“ – долгометражно деби на Косара Митиќ

По повеќемесечни темелни подготовки, од вчера почна снимањето на долгометражниот игран филм со работен наслов „17“, дебитантското долгометражно остварување на Косара Митиќ, во продукција...

Премиерно ќе прозвучи делото „Седумте последни зборови од крстот“ на...

Вечерва во Филхармонијата По повод најголемиот христијански празник Велигден, Македонската филхармонија го најавува концертот „Божествен“, кој ќе се одржи вечерва, со почеток во 20 часот....

Промовиран романот за млади „Прирачник за солиден живот“

Во рамките на саемската програма, издавачката куќа „Арс ламина“ го промовираше македонскиот превод на романот „Прирачник за солиден живот“, во присуство на авторката Оливера...

Конкретни решенија за намалување на употребата на пластика во...

Денот на планетата Земја во 2024 година се фокусира на темата „Планетата против пластиката“. По тој повод, Еди Мукиби, претседател на мрежата на пазари...

Книгите треба да ја одразуваат јазичната разновидност на светот

Одбележан Светскиот ден на книгата Вработените во библиотеката „Григор Прличев“ на пригоден и свечен начин заедно со читателите го прославија 23 Април - Светскиот ден...

Хороскопски знаци што не можат да кажат „не“

Приспособливоста и отвореноста за нови искуства се клучни карактеристики што му овозможуваат на поединецот да преживее и да напредува. Луѓето што не се плашат...

Икс ги враќа сините ознаки бесплатно

Техно Компанијата „Икс“, или поранешен „Твитер“, повторно почна да им дава сини ознаки на некои свои корисници, откако минатата година почна да ги овозможува само...

Зелени, жолти или кафени банани: кои се најздрави и зошто?

Зошто зелените банани се препорачуваат за дијабетичари, зрелите за оние со стомачни проблеми, а кафените банани за сите? Кога купуваат банани, повеќето луѓе бараат...

„Писмо до внуката“ од Горан Стефановски како сликовница

„Писмо до внуката“, најпрочуеното писмо од Горан Стефановски, доби форма на сликовница во издание на „Три“. - Од душата на еден дедо, истовремено и човек...

Состојбите во Бугарија ја носат Софија на пат да се маргинализира...

Соочена со шести избори во последните три години и политичката нестабилност на Бугарија, Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР) на својот портал анализира еден...