Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26097)

Фенгшуи-предмети за позитивна велигденска атмосфера

Домување Експертката за фенг шуи Марија Дајмонд открива каде и како треба да ја поставиме велигденската декорација неопходна за привлекување позитивна енергија и хармонија во...

Ракетите „делта“ се „пензионираат“ по речиси 400 вселенски мисии

Американските лансери од класата „делта“, кои летаа на речиси 400 вселенски мисии од 1960 година, беа повлечени минатата недела откако американските вселенски сили и...

Стрип од 1938 година со Супермен продаден за шест милиони долари

Копија од стрипот од 1938 година, во која за првпат се појавува Супермен, е купена за рекордни шест милиони долари, објави аукциската куќа „Херитиџ...

Читачка група на темата „Феминизам и студии за животните“

Воведно јавно предавање на Катерина Шекутковска Денеска, од 19 часот, во културниот центар „Јадро“ воведно јавно предавање ќе одржи Катерина Шекутковска во рамките на серијалот...

„Распеано рибарче“ слави јубилеј, 25. роденден

На големата сцена во центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, вчера и денеска се одржува 25-то издание на детскиот музички фестивал „Распеано рибарче“....

Воениот оган на Блискиот Исток опасно се шири

Израел си даде рок од 24 часа да размисли дали да му одговори на Иран, откако Американците рекоа дека нема да им дадат поддршка на...

Неапол – европски главен град на фалсификатите

Фалсификувањето е глобален феномен, без разлика дали станува збор за фалсификување модни брендови, играчки, електроника, храна или лекови. ОЕЦД проценува дека фалсификатите учествуваат со...

Енергетската безбедност пред сѐ

Деновиве во јавноста се појавија некои експертски мислења дека Македонија треба да се откаже од природниот гас и инфраструктурата за него, како и од...

Како учењето да ви биде лесно како песна?

Едукативно катче Има милиони текстови што говорат за „ефикасно учење“, стекнување работни навики, за подобра концентрација и така натаму. Но вистинското прашање е како да учите...