Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25900)

Андроид ќе го олесни синхронизирањето на уредите

Техно Компанијата „Гугл“ се подготвува да воведе нова функција што се однесува на поврзувањето на уредите со андроид поврзани со еден профил. Тоа е нешто слично...

Почнува „Македокс“ со фокус на Данска

Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ се отвора со данскиот филм „Танцувајќи ја Пина“, вечерва, во 21 часот, во „Куршумли-ан“. Оваа година по 14-ти пат...

Славната модна четворка повторно на насловната на „Вог“

Славната модна четворка повторно ја краси насловната страница на септемвриското издание на британски „Вог“. На фотографијата Линда Евангелиста носи блуза и чевли од „Живанши“...

Научниците веруваат дека ќе ја откријат петтата сила на...

Научниците низ светот се поблиску до потенцијално идентификување нова сила откако субатомска честичка ненадејно „вибрираше“. Според досега познатите факти, во природата постојат четири фундаментални сили,...

„50 испеани приказни“ од Александар Русјаков е добитник на...

Комисијата за доделување на наградата во состав: проф. д-р Весна Мојсова Чепишевска (претседателка), д-р Атина Цветаноска и Жорж Поповски (членови), пред да пристапи кон...

Главната награда за „Амок“ на унгарскиот режисер Балаш Турај

Доделени наградите на „Флипбук филм-фестивал“ За неконвенционалниот пристап кон темата за врската љубов и омраза меѓу партнерите и стравот од емоционална посветеност, кој е многу...

Загадувањето на воздухот ја зголемува отпорноста на антибиотици

Загадувањето на воздухот помага да се зголеми отпорноста на антибиотиците, што претставува значајна закана за здравјето на луѓето низ светот, покажува новото глобално истражување. Анализата,...

Човекот вграден во темелите на македонската државност

Ченто е предводник на македонската групација што се залагала за создавање широк македонски народноослободителен фронт, ослободување на целата национална територија и обединување на Македонија,...

Место за паника нема – кои се симптомите и каква заштита...

Поголемиот дел случаи на заболување се однесуваат на луѓе што се вклучени во работа со добиток, како што се земјоделските работници, работниците во кланици...

Цените светски, а платите македонски!

Доколку се спореди просекот на платите во европските земји или, еве, во регионот со оној кај нас и потоа се споредат цените на производите,...