Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25849*)

Успешно реализиран „Класика меѓународен фестивал Струмица 2023“

Годинава по вторпат се одржа фестивалот на камерна музика „Класика меѓународен фестивал Струмица“, единствен од таков вид кај нас, кој се одржа од 1...

Маслото од жалфија ја храни и ја смирува кожата

Покрај тоа што е исклучително популарна во кујната, богатството од антиоксиданти и антиинфламаторни својства ја прави жалфијата одличен додаток на природната козметика. Иако нема...

Првиот самоуправувачки траект почна да превезува патници во Стокхолм

„МФ Естел“, произведен од компанијата „Зибас“, е првиот самоуправувачки електричен траект во светот што започна да превезува патници. За време на патувањето на траектот...

Како влијаат климатските промени на Европа

Речиси половина од училиштата и болниците во европските градови се лоцирани на урбани „топлински острови“, изложувајќи ги ранливите популации на температури опасни по здравјето...

Заврши снимањето на краткометражниот игран филм „Ракетно моделарство“

Играниот филм е работен по сценарио и режија на Златко Калеников, а во продукција на „Стримон филм Скопје“ Деновиве заврши снимањето на краткометражниот игран филм...

Вонредна состојба во 37 општини

Србија парализирана од невремето Борбата со излеаните реки во Србија и проблемите што ги носат поројните дождови не престанува. Пожарникарите и спасувачите се на терен...

Комуналците не здивнуваат: скопјани рекордери во „производство“ на ѓубре

За нецел месец собрани околу 120 кубни метри отпад Апелираме до граѓаните својот комунален отпад да го оставаат исклучиво во наменски поставените садови, а наедно...

„Очекуваме интензивна соработка со државните институции одговорни за спроведување на стратегијата...

РАЗГОВОР СО НАЦИОНАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА ЕВРОПСКИОТ ИНСТИТУТ ЗА ИНОВАЦИИ И ТЕХНОЛОГИЈА, АЛЕКСАНДАР СТАМБОЛИЕВ Општествата и економиите отсекогаш биле водени од вештините и способностите на луѓето...

Македонците трети по заработка од производство на мед

Кина не е само земја во светот што произведува најмногу мед туку води и во приходите по жител генерирани со еден од најстарите и...

Со крупни чекори во археолошките истражувања

Проект за презентирање на богатото културно наследство Кинеските истражувања за античката цивилизација постигнаа извонреден напредок изминатата година, откако претседателот Си Џинпинг повика на понатамошни напори...