Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25684)

Тајната за совршени нокти е во правилото 90-10

Нега и убавина Додека некои жени ги кратат ноктите исклучиво со ножици, други го прават тоа со турпија за нокти. Јасно е дека за турпирање...

Ден на бесплатни стрипови во „Бункер“

Првпат по 2017 година, стрип-книжарницата „Бункер“ повторно организира „Ден на бесплатни стрипови“. Станува збор за манифестација што првпат се одржа во Соединетите Американски Држави...

Над 100 танчари ќе добијат шанса за работа и учество ...

На почетокот на јануари започнува со реализација првиот од трите циклуси од проектот „Танц. Трансформатор - Реобмислување на локалната танцова заедница“. Како што вели...

Ќе видиме филмови од фестивалите од А-категорија

Почна 13. издание на „Анимакс Скопје фест“ Тринаесеттото издание на меѓународниот филмски фестивал за анимирани филмови „Анимакс Скопје фест“ се одржува од 24 до 26...

Масовната кражба на струја во Арачиново е долгогодишен проблем

Владиниот извештај за штедење на струјата лоцира појава на енормно, дури незамисливо зголемување на потрошувачка на електрична енергија во селото Арачиново, Скопско. Извештајот навистина...

Да се биде резервиран кон иницијативата Отворен Балкан!

„Резолуцијата и препораката на Европскиот парламент (од 23 ноември), која е поврзана со Стратегијата за проширување на ЕУ, а упатена до Советот на ЕУ,...

„Засади со љубов“, порака на локалната самоуправа

Под мотото „Засади со љубов, за Кисела Вода“, вчера во општината Кисела Вода се одржа масовна акција за пошумување. На акцијата ѝ претходеше повик...

Ѓорческа се пласира во полуфиналето

Лина Ѓорческа се пласира во полуфиналето на вториот тениски турнир во низа во Грција (вкупен награден фонд 25.000 долари), со победата во четврт-финалето над...

Кина игра за трет светски трофеј, Узбекистан за двојна титула

Во полуфиналето, Кина славеше над Шпанија, а Узбекистан ја совлада Индија. Актуелниот олимписки првак Узбекистан досега нема светска титула, а Кина има две (2015...

Како може „електронскиот нос“ да помогне во борбата против шумските пожари?

Новиот уред дизајниран од германска компанија претставува еден вид аларм со точни ГПС-координати на сензорот што го открива пожарот Новите технологии во служба на заштита...