Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25617)

По возбудливи три кола, шест репрезентации обезбедија осминафинале

По првите три кола, во кои не изостанаа и сензационални победи, а горчината на поразот ја почувствуваа светскиот првак Шпанија, европскиот шампион Словенија и...

Четири начини да заштедите струја при готвење

Домување Тричлено домаќинство годишно троши околу 11 отсто од електричната енергија за готвење, а постојат неколку трика за заштеда на енергија во кујната. За почеток, ако...

Прекрстувањето на нозете не е здраво

Светски познат остеопат објасни на својот тикток-профил зошто не треба да седите со скрстени нозе и укажа на потенцијалните проблеми што би можеле да...

Нуклеарен реактор може да напојува десет вселенски станици

Во ноември минатата година, кинеските медиуми објавија дека Кина развива моќен нуклеарен реактор за мисии на Месечината и на Марс, а двајца истражувачи вклучени...

Жените претпочитаат пилатес и јога, а мажите тимски спортови

Најпопуларните вежби во светот Кога станува збор за вежбање, очигледно повеќето луѓе сакаат вежбите да бидат што поедноставни и без дополнителна опрема. Од САД до...

Како да го спречите исцрпувањето на работа кога ќе се вратите...

Без разлика на тоа колку сте се одмориле, враќањето во кошницата полна со обврски и лоши навики може да биде преголем товар на физичко...

Во Хрватска секоја година сѐ помалку првачиња

Белата чума го зема својот данок во целиот регион Од година на година, во Хрватска има сѐ помалку ученици во прво одделение, а се проценува...

Застареност, условни или парични казни за случаи на сексуално насилство?!

Критикувајќи ги состојбите во правосудството, косовскиот премиер Албин Курти рече дека податоците покажуваат дека досега околу 200 судии изрекле самоусловни и парични казни за...

Без „Стрежево“, Пелагонија ќе беше пустина, а Битола жедна за вода

Во период кога државата се соочува со енергетска криза, хидросистемот „Стрежево“ значително придонесува за економска и енергетска стабилност. „Стрежево“ располага со пет сопствени хидроцентрали...

Која антикризна терапија ќе ја покаже излезната капија

Ситуацијата во Украина, нерамномерното закрепнување од пандемијата на ковид-19 и сушите, во поголемиот дел од Стариот Континент се здружија во „завера“ за создавање повеќеслојна...