Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25617)

Титулата за Италија, Македонија без освоен сет

ОДБОЈКА - ЗАВРШИ ЕП ЗА ЖЕНИ (ДО 19 ГОД.) ВО СКОПЈЕ Одбојкарките на Италија (до 19 години) ја освоија шампионската титула на Европското првенство (ЕП),...

Историска бронза за битолчани

Веспрем триумфира третпат во низа, а вкупно петти пат, откако во финалето го совлада Загреб со 32-30 РАКОМЕТ - ФАЈНАЛФОР-ТУРНИР ВО РЕГИОНАЛНАТА ЛИГА Ракометарите на Еурофарм...

ВАР не функционира како што треба

Од сезонава клучните инциденти од секој меч во Премиер-лигата се прегледуваат од новоформираната независна комисија, во која има по еден претставник од ЗПС и...

Кир­јос и Медведев го одржаа ветувањето – приредија шоу

Во меч кое тра­е­ше ре­чи­си три ча­са, Кир­јос сла­ве­ше со 7-6, 3-6, 6-3 и 6-2 и се пла­си­ра ме­ѓу нај­до­бри­те осум­ми­на ТЕНИС - САД ОПЕН Австралиецот...

Први септември

Раскази од книгата „Децата од моето училиште“ на Јадранка Клисарова На први септември училишниот двор е преполн со весели ученици. Нивните гласови одѕвонуваат надалеку. Се...

Манипулатори: Јаго наспроти баронот Минхаузен

Во денешната анализа, академик Коцарев се осврнува на мноштвото манипулативни изјави на политичарите во минатите години, од кои тој издвојува две изјави што го...

Светскиот и европскиот првак поразени!

Светскиот првак Шпанија загуби од Белгија, а европскиот шампион Словенија од БиХ, додека Грузија го приреди третото изненадување, откако во тензичен меч ја победи...

Доброто и злото се два спротивни пола

Етика за млади Основните и суштински зборови во етиката се добро и зло. Околу нив се врти сѐ во етиката. Тие се основа на моралот...

Бакнеж, аплауз и понекоја солза на првиот училиштен ден за...

Почна битката за знаење на најмалите ученици Новите првачиња на 1 септември за првпат влегоа во училишната зграда на ООУ „Кузман Јосифовски-Питу“ во Скопје. Во...

Џ – џиновска љубов кон читањето!

А - афирмација на испишаните писателски и поетски ракописи, научните достигнувања и уметничките дострели, со цел да се збогатат стекнатите знаења кај учениците и...