Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25569)

Торбите за на плажа се летен моден хит

Нега и убавина Торбите за на плажа отсекогаш биле инспирација за дизајнерите. Нивната функција е пред сѐ практична, но со текот на времето станаа неопходен...

Објавена „Малибу во пламен“ од Тејлор Џенкинс Рејд

Од авторката на бестселерите „Седумте мажи на Евелин Хуго“ и „Дејзи Џонс енд Д сикс“, Тејлор Џенкинс Рејд, неодамна од печат излезе новиот роман...

Две јавни прошетки низ изложбата за наградата „Денес“

Организацијата „Факултет за работи што не се учат“ (ФРУ) – Скопје, во соработка со иницијативата „Најново нормално“, организира две јавни прошетки низ изложбата на...

Почна „Зрно“ – првиот фестивал на алтернативна фотографија

Со изложба на алтернативни фотографии почна новиот фестивал на алтернативна фотографија „Зрно“ во продажниот салон на Културно-информативниот центар-Скопје. На овој фестивал, освен изложбата, се...

„Дама со девет камења“ в петок во „Чифте-амам“

Во „Чифте-амам“ е изложена „Дама со девет камења“ на Иванчо Талевски. „Дама со девет камења“ е мултимедијален изложбен проект на ликовниот уметник Иванчо Талевски, кој...

Премиера на документарниот филм „Планета на овците“ на „Синедејс“

„Планета на овците“ е новиот документарен филм во режија на германскиот документарист Марвин Енхолт, реализиран во копродукција меѓу германската продукциска куќа „Берлин продусерс“ и...

Беџет Пацоли во спирала на криминални скандали

Косовскиот бизнисмен и поранешен министер осомничен за перење пари во Венецуела Косовскиот бизнисмен и поранешен министер Беџет Пацоли е осомничен во Венецуела дека е вмешан...

Разузнавачки рај и афери без крај

Софиски „Труд“: Во Бугарија „шпиони скокаат како зајаци на шумска полјана“ Софискиот весник „Труд“ објави интервју со политикологот Валентин Вацев, кој дава интересно видување на...

Софија сѐ подлабоко во спиралата на политичката криза

БУГАРИЈА „Мандатот на претседателот Румен Радев ќе му го вратиме неисполнет“, изјави вчера вицепремиерот и министер во оставка Асен Василев, кандидат на Продолжуваме со промената...

Инфлацијата во Македонија забрзано расте

Во една ваква крајно неизвесна ситуација, кога не се знае како ќе се одвива воениот конфликт во Украина и како сето тоа ќе се...