Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25411)

Празничен маникир со една боја

Нега и убавина Празничната атмосфера е секаде околу нас, сите се расположени и се радуваат на новата година и на новитетите што ги носи. Во...

Најлошите вежби за вашиот имунитет

Вежбањето е секојдневна потреба на современиот човек, премногу седиме, и на работа и дома, па затоа тоа е начин да се остане во форма....

Првата СМС-порака во светот продадена на аукција за 100.000 евра

Првата испратена СМС-порака, со натпис „Среќен Божиќ“, беше продадена за 107.000 евра како НФТ (незаменлив токен) во аукциска куќа во Париз. Пораката, испратена на...

Бискуп се оженил со авторка на еротски романи

Католичката црква и формално му ги одзеде овластувањата на Хавиер Новел, најмладиот бискуп во Шпанија, четири месеци откако поднесе оставка на својата свештеничка функција...

По децении забрана на кинематографијата, Саудиска Арабија почнува да снима...

Киното во Саудиска Арабија беше забрането на почетокот на 1980-тите години, под притисок на религиозните конзервативци, но сега земјата прави напори да стане како...

Спомен-куќа на Кочо Рацин

Посети го музејот Спомен-куќата на Кочо Рацин се наоѓа во Велес. Како потсетник на еден од најголемите поети и комунисти во периодот помеѓу двете светски...

Уметничка парадигма за македонскиот културен идентитет

Кон монографијата „75 години ДЛУМ“, автор Кирил Пенушлиски, фотографии Александар Кондев, Игор Василев, Скопје: Друштво на ликовните уметници на Македонија, 2021 г. Седумдесет и пет...

На кантар бенефициите и ризиците

Иако само1.874 компании, или 3,2 отсто од вкупниот број на компании во земјава, се во странска сопственост, сепак, тие вработиле дури 20,1 отсто од...

Оган и пламен – врелиот „институционален“ феномен

Амбиентот во кој живееме, кој во голем дел и самите го креираме, создава причини за да ни се случуваат „несреќи“. Неодговорното работење, мрзливоста, немарноста...

Француската врска откриена во Софија

По срдечниот прием за францускиот државен секретар Бон и благодарноста искажана од бугарскиот претседател Радев до францускиот претседател Макрон, очигледно, официјална Софија сакаше да...