Ознака: Битиќи

Дел од компаниите најавија дека ќе ги задржат гарантираните цени, истакна...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи очекува дека веќе е создаден ред со цените на храната по завршувањето на мерката „гарантирана цена“ откако дел...

Битиќи: Обезбедивме модел со кој ќе се добие поевтина струја за...

Ниту една од четирите стратешки инвестиции во енергетиката кои го поминаа првиот филтер во Собранието да се носат по скратена постапка не е доволна...

Битиќи: Владата ќе разговара за повлекување на предлог-законите за централата на...

На седница на Влада ќе се разгледува предлогот за повлекување на предлог-законите за когенеративна централа во Железара која што треба да ја гради грчки...

Битиќи: Проекциите за населението може да станат реалност и не смееме...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на промоцијата на проекциите за населението до 2070 година порача да не ги следиме демографските случувања згрчени, исплашени...

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан...

Деветтиот пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, кој Владата го усвои во вторникот, содржи 26 мерки со кои се обезбедува финансиска...

Битиќи: Погрешно е да се очекува дека ако се намалат функционерските...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи очекува набргу пред Владата да има предлог од работната група што треба да понуди решение за евентуално намалување...

Антикризни мерки за над 400.000 граѓани – пензионери, ученици, студенти, самохрани...

Утре треба да поминат на Влада Над 400 000 граѓани, пензионери, ученици, студенти, самохрани родители, ќе бидат опфатени со антикризните мерки треба да бидат усвоени...

Ако Законот за солидарен данок „падне“ на Уставен суд, средствата на...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска, одговорајќи на новинарски прашање, рече дека ако Законот за солидарен данок „падне“ на Уставен суд, средствата на...

Битиќи најави закон за поправедни плати на функционерите, парите ќе се...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи најави дека денеска на Влада ќе биде поднсено законско решение за Законот за плати на избрани и именувани...

Битиќи: Со опозицијата имаме различно интерпретирање на инфлацијата, тие зборуваат за...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека власта и опозицијата различно ја интерпретираат моменталната инфлација во земјава и дека секој ги толкува бројките...