Ознака: Бислимовски

Да се купува струја кога е евтина, а јагленот да се...

Фотоволтаиците ја менуваат цената на електричната енергија, која повеќе не е најскапа во текот на денот, туку варира и токму ова треба да го...

Бислимоски: Треба ли да зголемуваме цена на вода за претпријатија да...

Дел од барањата за поскапувања на водата за пиење за првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Марко Бислимоски се неосновани. Тој вели...

Сите термоелектрани во државава произведуваат струја, соопшти Бислимоски

Третиот блок на РЕК Битола од денеска е вклучен во мрежа и произведува електрична енергија со што сите термоелектрани во државата, вклучувајќи го и...

Ако се прифатат барањата на ЕВН, МЕПСО и Електродистрибуција, струјата ќе...

Барања за промени на цените од 1 јануари во Регулаторна комисија за енергетика досега поднеле АД МЕПСО за пренос на струја, Електродистрибуција за дистрибуција...

Од полноќ поголемо намалување на бензините

Дизелот од полноќ поевтинува за пет денари, а поголемо намалување ќе има и кај бензините, потврдуваат за МИА од Регулаторната комисија за енергетика. Еуросупер БС-95...

Јавните комунални водоводни претпријатија од четврток ќе имаат пониски цени за...

Од четврток јавните комунални водоводни претпријатија ќе добијат поевтина цена на електрична енергија која ќе им биде обезбедена преку „ЕСМ продажба“ и ќе им...

Неопходно е рационално трошење на енергенсите, посочи Бислимоски

Грејната сезона започна согласно правилата за снабдување и мрежните правила за 60 илјади потрошувачи, додека снабдувањето со електрична енергија за 611 илјади домаќинства во...

Интерконекторот помеѓу Македонија и Грција е клучен енергетски инфраструктурен објект во...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Македонија е домаќин на 37 состанок на Регионалниот Координативен Комитет на Југо и Југо – источна...

Августовските сметки на БЕГ се сторнирани, граѓаните ќе добијат нови, истакна...

Граѓаните на градот Скопје да бидат спокојни, сметките на БЕГ за топлинска енергија се сторнирани и ќе добијат нови корегирани сметки за месец август,...

Бислимоски: Мора да испратиме сигнал дека тие што трошат многу, ќе...

Мора да испратиме сигнал дека тие што трошат многу, ќе си плаќаат повеќе. Ние се доведовме во состојба, 17 потрошувачи да ни трошат 10...