Ознака: хеликоптерска несреќа

Според истрагата, Америка исклучува заговор, а Турција вели дека немало сигнал...

Продолжува истрагата за околностите во кои настана хеликоптерската несреќа во која загинаа иранскиот претседател Ебрахим Раиси и неговите придружници. Турција, која учествуваше во операциите...

Хеликоптерот на Раиси немал или не вклучил систем за сигнализација, истакна...

Хеликоптерот, во кој патуваа претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, и министерот за надворешни работи, Хосеин Амир Абдолахиан, не го вклучил сигналниот систем или воопшто...

Вонреден состанок на владата во Техеран, по смртта на иранскиот претседател...

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси загина во хеликоптерска несреќа, потврди иранскиот потпретседател Мохсен Мансури на платформата Х - пренесе „Ројтерс“. Иранската влада свика итен состанок за...

Идентификувана локацијата на падот на хеликоптерот на Раиси

Командантот на Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) во Источен Азербејџан, Асгар Абасголизадех изјави дека ИРЦГ откриле сигнал од хеликоптерот и од мобилен телефон...

Дваесет спасувачки тимови со беспилотни летала и кучиња-трагачи го бараат хеликоптерот...

Државната Иранска новинска агенција (ИРНА) објави дека во тек е опсежна операција за пребарување и спасување откако хеликоптерот со иранскиот претседател Ебрахим Раиси беше...

Хеликоптер со кој патувал иранскиот претседател имал тврдо слетување, во тек...

По веста објавена од Иранската државна телевизија дека хеликоптерот, со кој патувал претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, имал „тврдо слетување“ на терен се упатени...

Одадена почит на единаесетте загинати армиски припадници во хеликоптерската несреќа кај...

Со полагање цвеќе на местото на хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце, во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец и во кампот „Бутмир“ во Сараево, денеска...

Рутинска вежба на американски воени хеликоптери се претвори во трагедија

Се проценува дека неколку лица загинаа кога два американски воени хеликоптери се судрија во округот Триг, во близина на воздухопловната база „Форт Кембел“, во...

Во хеликоптерска несреќа загина украинскиот министер за внатрешни работи

Министерот за внатрешни работи на Украина Денис Монастирски, неговиот прв заменик Евхен Јенин и државниот секретар на Министерството Јуриј Лубкович загинаа во денешната хеликоптерска...

Седуммина загинати во хеликоптерска несреќа во Италија

Во хеликоптерската несреќа што се случи денеска на југот на Италија, загинаа седум лица, меѓу кои и семејство словенечки туристи, јавија италијанските медиуми. Хеликоптерот исчезна...