Ознака: Формула 1

Формула 1 ќе тестира енергетско решение со низок јаглерод на трката...

Формула 1 потврди дека ќе спроведе поефикасен систем за генерирање енергија викендов, за време на трката за големата награда на Австрија, обезбедувајќи приближно 90...

Следува ГН на Канада, на патеката на која е одржана најдолгата...

Шампионатот во Формула 1 викендов продолжува во Монтреал, со осмата трка во календарот, за големата награда (ГН) на Канада, во Монтреал, на патеката „Жил...

Следува 74-то издание на една од најпрестижните и најпознати трки

ФОРМУЛА 1 - ГН НА МОНАКО Формула 1 (Ф1) се враќа викендов со трката за големата награда (ГН) на Монако, една од најпрестижните и најпознати...

Алонсо: Можам да остварам една победа сезонава

ФОРМУЛА 1 Шпанецот годинава четири пати беше трет и еднаш четврти Возачот на Астон Мартин, Фернандо Алонсо, верува дека може да триумфира во една трка во...

Истекува рокот за апликации за нови тимови во Формула 1

Во февруари ФИА почна со аплицирање нови тимови што ќе бараат да ѝ се приклучат на Ф1 во 2025, 2026 или 2027 година. Формула...

Воведен нов формат на спринт-трките во Формула 1

Новиот формат беше договорен едногласно, а идејата е да се воведе поголема неизвесност во спринтот Воведен нов формат на спринт-трките во Формула 1 Формула 1 ќе...

Гинтер Штајнер сака да се користи повеќе технологија

Директорот на тимот Хаас смета дека ГПС, фотографии од камера и друга технологија треба да се користат за да се одлучи редоследот на болидите...

Следната сезона две трки повеќе?

ФОРМУЛА 1 Следната сезона во Формула 1 се размислува наместо 23 да има вкупно 25 трки. Двете нови трки е планирано да се возат во...

Како Алонсо му помогна на Астон Мартин да скокне на местата...

Од првиот ден тој донесе многу дополнителна енергија во тимот, многу дополнителна мотивација. Ако водите со пример, многу е едноставно да се води, вели...

Следува нова возбудлива трка

ФОРМУЛА 1 По трката во Бахреин пред две недели, утре продолжува шампионатот во Формула 1, под рефлектори, но сега на патеката Џеда во Саудиска Арабија,...