Ознака: фејсбук

Не работат Фејсбук, Инстаграм и месинџер, проблемот е глобален

Социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм паднаа на глобално ниво, вклучувајќи ја и Македонија, при што корисниците не можат да влезат во своите профили. Проблемите...

Тинејџери, внимавајте со што се фалите на Фејсбук

Сајбер-катче: Пет нешта што не смеете да ги објавувате на социјалните мрежи Сигурно веќе на големо на социјалните мрежи разменувате интересни фотографии со своите другари,...

Не ја дискриминирам веќе интерпункцијата

Некој, на Фејсбук, дава предлог, оние заминати по одмори да не постираат слики од мориња, плажи, ресорти, егзотична храна и коктели, затоа што многу...

„Мета“ се заканува дека ќе ги затвори Инстаграм и Фејсбук во...

Американскиот технолошки гигант „Мета“ е казнет со рекордна казна од 1,2 милијарда евра поради непочитување на прописите за приватност на ЕУ. Технолошкиот гигант незаконски...

Трамп побара официјално да се врати на социјалната мрежа Фејсбук

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп официјално побара да се врати на Фејсбук, објавија денеска негови соработници. Скот Гаст, адвокатот на Трамп, упати писмо до основачот...

Нов Зеланд сака да ги обврзе Гугл и Мета да плаќаат...

Владата на Нов Зеланд најави закон кој ќе ги обврзе големите технолошки компании како Гугл и Мета да плаќаат за објавени медиумски содржини. Законот ќе...

Антимонополски регулатор на ЕУ ќе го тужи Фејсбук

Антимонополското регулаторно тело на ЕУ подготвува тужба против Фејсбук Мета поради употреба на кориснички податоци, изјавија за Политико извори запознаени со ова прашање. Европската комисија,...

Графичкото биенале на ДЛУМ онлајн

Четвртото издание на биеналната изложба „Интернационално графичко биенале“ годинава се реализира како онлајн изложба на социјалната мрежа Фејсбук, од 15 до 30 септември. ДЛУМ...

Русија го блокираше Фејсбук поради ограничувањата за руските медиуми

Рускиот државен регулатор во комуникацискиот сектор, Роскомнадзор, денеска соопшти дека ја блокирал социјалната мрежа Фејсбук на компанијата „Мета“, како одговор на ограничувањата за пристап...

„Фејсбук“ блокираше македонска компанија поради сомнеж за сајбер-шпионажа

Седум компании, од кои една е од Македонија, ја искористиле нејзината платформа за да шпионираат 50.000 луѓе во 100 земји, тврди „Фејсбук“. Според компанијата, речиси...