Ознака: фатмир битиќи

Железницата ќе ја направиме европска и модерна, железничарите да не стравуваат...

Заедно ќе ја трансформираме Железницата и ќе ја направиме европска и модерна. Со либерализацијата отворивме ново поглавје во железницата и создадовме нови можности, но...

Лекот за цените е законот за забрана за нефер трговски практики,...

Ако рацете на политичките партии и на политичарите бидат настрана од бизнисот, сметам дека самите компании и бизнисмени ќе се однесуваат етички и нема...

Битиќи: Преку регионална соработка до зголемена конкурентност на домашните економии

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска учествуваше на „Копаоник бизнис форум“, кој се одржува...

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека треба што поскоро да се донесат законските измени за платите на функционерите предложени од пратеничката група...

Ќе се казни секое неетичко однесување на кој било трговец, предупреди...

Инспекторите од задутре на терен Пазарните и трудовите инспектори од задутре ќе бидат на терен и за секое евентуално зголемување на цени што излегува од...

Ќе разговараме за приоритетното издавање документи на превозниците, ако се појави...

Ако се појави како нужност, секогаш сме подготвени да излеземе во поддршка на кој било во приватниот сектор или јавниот сектор, изјави Фатмир Битиќи,...

Фатмир Битиќи би прифатил да биде кандидат на СДСМ за претседател...

Ако се бара консензуален кандидат како што сум јас, тогаш би прифатил таква понуда. Ова вечерва го изјави вицепремиерот Фатмир Битиќи, во интервју за Алсат,...

Битиќи: ЕСМ нема сопствени средства за инвестиции во нови енергетски капацитети,...

Во текот на енергетската криза во овие три-четири години АД ЕСМ имаше предизвик да ја снабдува земјава со електрична енергија и за тоа се...

Битиќи: Владата нема да ги укине субвенциите за струја од јули,...

Не е точно дека оваа влада ќе ги укине субвенциите за електрична енергија од први јули, рече денеска вицепремиерот за европски прашања, координација на...

Битиќи: Во наредните 10 дена би требало да знаеме кој ќе...

Денеска ќе се отвораат понудите и ќе се оценува дали ги исполнуваат условите. Не знаеме кој се може да аплицира, рече денеска вицепремиерот за...