Ознака: Урсула фон дер Лејен

Талкањето на Борел низ џунглата не ја разниша довербата на Фон...

По изјавите на првиот ЕУ дипломат дека Европа е „градина“, а остатокот од светот е „џунгла“, во Европската Комисија и натаму изразуваат доверба во...

Урсула фон дер Лејен бара ограничување на цената на гасот

Подготвил: Mарјан Велевски Претседателката на Европската комисија ја повика Европската Унија Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, повторно ја повика Европската Унија да воведе...

Интерконекторот ИГН отвора сигурна порта за диверзифициран природен гас, истакна Пендаровски

Пуштањето во употреба на гасниот интерконектор Грција – Бугарија е значаен настан, бидејќи се случува во клучен момент, кога нашиот регион и континентот се...

Македонија очекува помош од Европската комисија во справувањето со енергетската криза

Актуелната енергетска криза и текот на скрининг процесот, како важна фаза во пристапните преговори за членство на земјава во Европската Унија, беа главни теми...

Народот во Македонија ја има Европа во срцата и во умовите,...

Поголемиот дел од напредокот на Украина во ЕУ реформите е постигнат затоа што народот ја има Европа во своите срца и своите умови, истакна...

ЕУ ќе се ослободува од зависноста од руски гас и преку...

Урсула фон дер Лејен пристигнува во Бугарија Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ќе ја посети Бугарија за отворањето на интерконекторот со Грција,...

ЕУ ќе создаде „стратешки резерви“ за да ја обезбеди индустријата

ЕУ ќе создаде „стратешки резерви“ за да избегне прекини во снабдувањето со „критичните“ суровини за нејзината индустрија, особено ретките земји и литиумот, чиешто глобално снабдување...

Фон дер Лејен треба на „американски начин“ да излезе од сенка

При говорот за состојбата на Европската Унија Актуелната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лејен пред европратениците ќе поднесе извештај за состојбата на Унијата,...

Девет милијарди евра за Балканот и цел за привлекување уште 20...

Европска комисија планира да инвестира девет милијарди евра во економиите на Западен Балкан и да привлече 20 милијарди евра приватни инвестиции во регионот, изјави...

Преговарачката рамка и говорот на Урсула фон дер Лејен –...

Каде исчезна огромниот евроентузијазам на македонските граѓани, односно стремежот за полноправно членство на Македонија во Европската Унија? Еден ден кога историчарите ќе се навраќаат...