Ознака: Урсула фон дер Лејен

Како убава девојка

Некои велат дека Париз е како убава девојка што секој ја посакува. Oва поетско искажување нуди можност да помислиме дека е можно такво нешто,...

Цврсто стоиме зад Украина, порача Урсула фон дер Лајен по пристигнувањето...

Прашањето за европската интеграција на Украина, финансиската и воената поддршката од ЕУ за земјата, како и 12-от пакет санкции против Русија, ќе бидат главна...

Гаф или предупредување дека е во тек ревизија на историјата?

Ставена во реално политички контекст, изјавата на претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лејен, дека „историјата се менува“, дури изнесена во јавноста и како...

(Не)вистини и шарени лаги… од и за ЕУ

Не бевме наивни ниту во 2003 година, но некако имавме повеќе верба во принципиелноста и вредностите што ги декларираше ЕУ, како сериозна политичка меѓународна...

Фон дер Лајен не е во игра за нов генерален секретар...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен не е во игра да биде следниот шеф на НАТО, изјави денеска портпарол на комисијата за...

Миграцијата е европски предизвик кој бара европски одговор, истакна Фон дер...

Во дискусија со претставникот на шведското претседателство со Советот на ЕУ и претседателот на Комисијата Фон дер Лајен, европретставниците побараа конкретни случувања во миграциската...

Сомнежите за корупција во ЕП се многу сериозни, забележа фон дер...

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека сомнежите за корупција во ЕП се многу сериозни. Овие наводи се крајно загрижувачки, крајно сериозни. Прашање е за довербата на...

Фон дер Лајен ја обвини Русија дека гори гас

Русија е позаинтересирана да го користи својот гас како оружје – дури и ако тоа значи да го уништи наместо да го продаде – како одговор на западните...

Европската комисија го поддржува германско-францускиот предлог за косовскиот спор

Европската комисија целосно го поддржува германско-францускиот предлог за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина, изјави денеска во Берлин претседателката на Европската комисија, Урсула...

Фон дер Лeјен ја почнува балканската турнеја во Скопје

Претседателката на Европската комисија Урсула Фон дер Лејен денеска попладне ќе пристигне во посета на Македонија, со која ќе ја започне нејзината турнеја низ...