Ознака: Урсула фон дер Лејен

Бајден и Фон дер Лејен ќе разговараат и за превирањата на...

Американскиот претседател, Џо Бајден, денеска во Белата куќа ќе ја пречека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, за да разговара, меѓу другото,...

Фон дер Лејен: ЕУ извезе милијарда дози вакцини против ковид-19

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, рече дека ЕУ извезла повеќе од милијарда дози вакцини против ковид-19 низ целиот свет. Таа изјави дека...

Фон дер Лејен: Западен Балкан припаѓа на ЕУ

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, истакна денеска, во пресрет на Самитот ЕУ-Западен Балкан, дека Унијата испраќа многу важна порака до регионот,...

Фон дер Лејен: Иднината на Македонија ќе биде европска, цврсто стоиме...

Премиерот, Зоран Заев денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен која дојде во еднодневна работна посета на нашата земја. На...

Полицијата добила дојава дека ќе експолдира бомба при посетата на Фон...

Лажна дојава за бомба имало пред денешната посета на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн и нејзината средба со премиерот Зоран Заев,...

Заев – Фон дер Лејен: Oчекувaме придвижување во однос на проширувањето...

Премиерот Зоран Заев попладнево ја пречека претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен. Како што напиша тој на социјалните мрежи, оваа посета е уште...

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради посетата на шефицата на Европската...

Во Скопје утре и задутре ќе има посебен сообраќаен режим поради посетата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен. - Секторот за внатрешни...

Фон дер Лејен бара од САД да ја укинат забраната за...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ги повика САД бргу да ја укинат забраната за влез во земјата за луѓе од Европа...

ЕК поведе постапка против Унгарија и Полска за дискриминација на ЛГБТК-заедницата

Европската комисија поведе постапка против Унгарија и некои региони во Полска за дискриминација на ЛГБТК заедницата. Унгарија се најде на удар на повеќето членки на...

Фон дер Лejен: Унгарија мора да го укине контроверзниот анти-ЛГБТ закон

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лejен, ја предупреди Унгарија дека мора да го укине законот со кој им се забранува на училиштата...